R. Erdem Erkul

CerebrumTech, Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkan

R. Erdem Erkul Türk bilişim yöneticisi. Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Aynı zamanda merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi’nde başkan yardımcılığına seçildi. 2011-2015 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Erdem Erkul, e-devlet, mobil devlet, yeni kamu yönetimi, Web 2.0 ve e-katılımcılık, sosyal medya, kamu politikaları ve girişimcilik konularında yaptığı çalışmalarla bilinmektedir. R. Erdem Erkul, doktorasını, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Yönetim Bilimleri ana bilim dalında yaptı.

Doktora öncesi eğitimini, Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile Massachusetts Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinde tamamladı. 2008-2009 akademik yıllarında doktora burslusu olarak Harvard Üniversitesi’nde bir proje sonucu kurulan ve Prof. Jane Fountain’ın direktörlüğünde faaliyet gösteren National Center For Digital Government’ta çalışmalarda bulundu. Erdem Erkul, 2013 Haziran ayında Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulunda İnovasyon için Ekonomik Kalkınma Programı’na katıldı.

Prof. Calestous Juma’nın başkanlığını yaptığı program boyunca Kamu Politikaları, İnovasyon, Girişimcilik konularında çalışmalarda bulundu. 2005 yılında e-devlet ve bilişim portali www.digitaldevlet.net portalını kurdu.

Halen bu portalın editörlüğünü yürütmektedir. 2005 ve 2006 yıllarında Hacettepe Üniversitesi’nde Toplam Kalite ve Stratejik Planlama çalışmalarında koordinasyon görevlerinde bulundu. 2008 yılında uluslararası e-devlet portalı olan www.digital-government.net 25 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Web sayfasını kurdu.

2011 yılında düzenlenen Kamu Kampı Türkiye etkinliğinde organizasyon komitesi başkanlığı görevini yürüttü. 2010-2013 yılları arasında Microsoft Türkiye Kamu İşleri, Akademik Programlar ve Sosyal Sorumluluk Programları Direktörlüğü yaptı. Ağustos 2014 tarihine kadar Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Planlama Direktörü olarak görevini sürdürdü.

Dr. Erdem Erkul, 2014-2018 yılları arasında Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü ile Dış İlişkiler ve Stratejiden Sorumlu Ülke Direktörü ve şirketin ülke sözcüsü olarak görev yaptıktan sonra Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı olarak yeni görevine başladı. R. Erdem Erkul’un hayatında sivil toplum faaliyetleri çok önemli bir yere sahiptir. 2014 Kasım ayında merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

2010 yılından bu yana da yine aynı konseyde – Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi’nde – Türkiye Bilişim Derneği’ni temsil etmekteydi. TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle düzenlenen “e-tr Ödülleri”nde jüri üyeliği ve içerik danışmanlığı yapmaktadır. Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği (TASSA) üyesidir.

Erdem Erkul, Avrupa Komisyonu Bilişim Portalı’nda resmi olmayan uzmanlar komitesi üyeliği yapmaktadır. Haziran 2012 tarihinden bu yana da Avrupa Komisyonu Bilişim Portalı’nın “Uluslararası Dergisi (epractice)”nde editör ekipte ve ana değerlendirici ekipte yer almaktadır. Erdem Erkul, aynı zamanda Türkiye Bilişim Vakfı yürütme kurulu üyesidir.

Teknolojinin Türkiye’de gelişimi ve yarattığı toplumsal dönüşümler üzerine TEDx konuşmaları gerçekleştirmiştir. Harvard Business Review gibi çeşitli iş ve teknoloji dergilerinde makaleler kaleme almıştır.2017’de TUSİAV En Verimli Profesyonel Yönetici Ödülü’ne layık görüldü. Amatör olarak kopuz ve saz çalmaktadır.