Sedat Kılıç

Alse Grup, Kurucu

Sedat Kılıç, 2007 yılında üniversitede ikinci sınıftayken Economix (Gazaltı Kaynak Makinelerinde Gaz Tasarruf Sistemi) adlı sistemin Ankara bölge bayiliğini üstlendi ve ALSE Makine Sanayi ve Ticaret adı altında iki şahıs şirketini kurdu. Bir sene boyunca bir yandan okulunu bir yandan da ürün pazarlanması ve ar-ge kısmını yürüttü. 2008 yılında üniversite hocalarının ve iş arkadaşlarının da desteğiyle Economizer (Gazaltı Kaynak Makinelerinde Gaz Tasarruf Sistemi) adlı ürünü geliştirip yerli ve yabancı bir çok basın-yayın organında “Genç Mucitten Büyük Buluş!” şeklinde yer buldu.

Haberlerin çıkmasıyla birlikte Sedat Kılıç’ın ürününe 34 ülkeden talep geldi. Avrupa ve Dünya Patentleri, Faydalı Model Belgesi, TSE, CE, TND, ISO belgeleri alınan ürünün ihracatına başlandı ve çok kısa sürede çok yüksek işlem hacimlerine ulaşıldı. Türkiye’de bayilik ağı tamamlanan ürünü Türkiye’nin saygın firmaları kullanmaktadır. Ürün 16 ülkeye ihraç ediliyor.

2007 yılında hiçbir kredi ve sermaye desteği olmaksızın kurduğu şahıs firmasıyla yola çıkan Sedat Kılıç, şirket sayısını 6’ya çıkarıp, makine imalat ve pazarlama, inşaat malzemeleri, A sınıfı turizm acenteleri, geri dönüşüm, güneş enerjisi alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirketleri ALSE Grup adı altında faaliyet göstermektedir.

Sedat Kılıç, CNBC-e Business dergisi tarafından Mart 2010 sayısında 2009 un en iyi 10 girişimcisi arasında gösterilmiştir. Derginin Mart 2010 sayısında kapak konusu olmuştur. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2010 Kobi Haftası Girişimcilik Broşüründe Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanıp, Türkiye’de “Yılın Kobisi ve Girişimcisi” seçilmiştir. 2011 yılında başbakanımız himayesinde gerçekleştirilen Global Girişimcilik Zirvesinde Türkiye’nin rol modeli olarak gösterilmiştir. Forbes Dergisinin her yıl seçtiği “40 yaş altı 40 yönetici” listesinde 2013 yılının en başarılı genç yöneticilerinden biri olarak seçilmiştir. Bunun dışında Üniversite, STK, Ticaret ve Sanayi Odaları ve çeşitli derneklerden 110’un üzerinde teşekkür ve takdir beratları almıştır.

2009-2020 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nda üst kurul üyeliği yapmıştır. Kurul bünyesinde üniversitelerde “Girişimcilik ve Liderlik” konularında konuşmalar yapmaktadır.