Saygın Baban

TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı

Saygın Baban İzmir doğumlu olup, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak tamamlamıştır.

Saygın Baban, 2010 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde uzman yardımcısı olarak profesyonel kariyerine başlamıştır. Mesleki eğitim ve istihdam konularında birçok ulusal ve uluslararası projede proje koordinatörü unvanıyla görev yapmış olan Saygın Baban, uluslararası düzeyde Eurochambres, İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çalışmalarını birçok platformda sunmuş ve ülkesini temsil etmiştir.

Saygın Baban, Nisan 2020’den bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı olarak girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sağlamakta ve TOBB’a bağlı Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları’nın çalışmalarını politika düzeyinde koordine etmektedir. Ayrıca ODTÜ Teknokent Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi olarak start-upların değerleme ve yatırımcı bulma konularında çalışmalar yürütmektedir.

2014 yılında TOBB’a bağlı MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş’yi kuran Saygın Baban, 2015 yılından bu yana şirketin genel müdürlüğünü yürütmektedir. Hacettepe Üniversitesi İstatistik ve Çankaya Üniversitesi Finansal Yönetim alanlarında yüksek lisans dereceleri bulunan Saygın Baban, İngilizce ve temel seviyede Rusça bilmektedir.