Kadir Büyükhelvacıgil

Helvacızade Şirketler Grubu, Yönetim Kurulu Üyesi

Kadir Büyükhelvacıgil, 1982 tarihinde Konya’da doğdu. 135 yıldır faaliyet gösteren Helvacızade Grubu’nun dördüncü kuşak üyeleri arasında yer almaktadır. 2005 yılında lisansını tamamlayarak çevre mühendisi olan Kadir Büyükhelvacıgil, yüksek lisansını Selçuk Üniversitesi İşletme Fakültesi Toplam Kalite Yönetimi Anabilim Dalı’nda tamamladı. Kadir Büyükhelvacıgil ayrıca İngiltere Brighton ve Bournemouth’ta dil eğitimi ve sertifika programlarına katıldı.

Çocukluk yaşlarından itibaren iş hayatının içinde olan Kadir Büyükhelvacıgil, Cargill gibi uluslararası şirketlerde edindiği deneyimlerin ardından Helvacızade Grubu’na genel müdür asistanı olarak katıldı. Kurumsallaşmış bir aile şirketi olan Helvacızade Anayasası ilkelerine göre şirketin tüm birimlerinde, tüm kademelerde çalışan Kadir Büyükhelvacıgil, satış kadroları, muhasebe, satın alma ve üretim, finans, satış müdürlüğü bölümlerinde görev yaptı.

Bilişim alanına odaklanan Kadir Büyükhelvacıgil, Helvacızade Grubu’nun yeni teknolojilere entegrasyonunu sağladı. Gıda grubunun satış ve Türkiye geneli bayi yapılanması görevini başarıyla gerçekleştiren Kadir Büyükhelvacıgil, Helvacızade’nin global pazarlara açılmasında da aktif rol oynadı. Ekibi ile birlikte dünyanın pek çok ülkesine yaptığı ziyaretler ve gerçekleştirdiği etkinlikler ile başarılı bir ihracat stratejisi izleyen Kadir Büyükhelvacıgil, Zade markalı ürünlerin beş kıtada 80 ülkeye gönderilmesi başarısını elde etti. Şirketin finans süreçlerini de yürüten Kadir Büyükhelvacıgil Helvacızade’nin evrensel ölçekte hareket edebilen bir kurum olmasında büyük katkı sağladı.

Çevre mühendisliği ve toplam kalite yönetimi alanındaki uzmanlıkları ile 2003 yılında Kalder Vakfı tarafından Avrupa Mükemmellikte Yetkinlik Ödülü’ne layık görülen Helvacızade Grubu’nun, üretim kanadına da katkı sağlayan Kadir Büyükhelvacıgil tüm bu başarıları ile Helvacızade Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Halen yönetim kurulu üyesi ve gıda grubu yöneticiliği görevine devam etmektedir.

Helvacızade Grubu’ndaki görevlerinin yanı sıra farklı platformlarda da görev alan Kadir Büyükhelvacıgil, TOBB Girişimciler Kurulu’nda Kurucu Üye olmuş ve üst kurul üyesi olarak yaklaşık 10 yıl boyunca görev yapmıştır. 2020 yılında GEN Global’in (Global Entrepreneurship Network) Türkiye girişimi olarak kurulan GEN Türkiye’den gelen davet üzerine GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur.