Damla Büyüktaşkın

UNHCR, Kıdemli Geçim Kaynakları ve Ekonomik İçerme Programları Müdürü

Damla Büyüktaşkın, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde Asya Pasifik Ülkelerinden Sorumlu Kıdemli Bölgesel Geçim Kaynakları ve Ekonomik İçerme Programları Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Mültecilerin yardım bağımlığından kurtulmaları ve bulundukları ülkede kendi ayakları üzerinde durmalarını temin amacı taşıyan istihdam, girişimcilik ve eğitim programlarını yürütmektedir.

Önceki görevlerinde bu sorumluluğu Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde üstlenmiştir. Özel sektörde başlayan 27 yıllık kariyerine Birleşmiş Milletler’in çeşitli kuruluşlarında ve AB destekli programlarda Türkiye, Avusturya, Mısır, Azerbaycan ve Kuveyt’te görev yaparak devam etmiştir.

AB fonlu Türkiye’nin ilk girişimcilik ve iş destek merkezi olan İzmir Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Direktörü olarak girişimcilere rekabetçilik ve iş geliştirme konularında programlar hazırlamış, Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Genel Müdürlüğü bünyesinde sanayi ve sektör stratejileri danışmanlığı yapmıştır. Türkiye’nin ilk Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ve Kadın Girişimcilik Projeleri’nde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ve özel sektör projelerinde danışman olarak yer almıştır.

Birleşmiş Milletler 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Özel Sektör Katılımı İstişarelerini yürütmüş ve Türkiye Raporu’nu hazırlamıştır. Aynı zamanda TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Programları Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. TED Ankara Koleji, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunudur.