Ali Sabancı

Esas Holding, Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Sabancı, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ali Sabancı, Esas Özel Sermaye Yatırımları arasında yer alan Pegasus Havayolları’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı, Mars Athletic’te Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Ayakkabı Dünyası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini ifa etmektedir. Esas Gayrimenkul’un Yönetim Kurulunda da görev yapmaktadır.

Ali Sabancı, sürdürülebilir sosyal yatırımı kolaylaştırmak için kurulan Esas Sosyal’in kurucularından biridir. Kendisi ayrıca Türkiye’de girişimcilik farkındalığını artırmaya odaklanmaktadır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak Melek Yatırımcılık mevzuatı, Global Girişimcilik Kongresi, G3 / Geleceğin Gücü Girişimciler Forum, Global Girişimcilik Haftası ve TİM İnovasyon Haftası – Born Global gibi başarılı projelere liderlik yaptı. Aynı zamanda 25’ten fazla start-up şirkette melek yatırımcıdır.

Ali Sabancı, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği ve Türkiye Aile İşletmeleri Derneği üyesidir. 2018 yılında Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı Fransız Hükümeti tarafından Légion d’Honneur Ödülü’ne layık görüldü. Ali Sabancı, Columbia Business School’dan Uluslararası Finans alanında MBA ve Tufts Üniversitesi’nden Siyaset ve Ekonomi alanında lisans derecesi aldı.